LOGO

Elewacja wentylowana

Płyty gresowe na elewacje

Gres porcelanowy z kolekcji Libet Ceramic to doskonały materiał na fasadę budynku. W przypadku montażu z ukrytym kotwieniem zaleca się wykorzystanie płyt o grubości 20 mm. Natomiast decydując się na system z widocznym kotwieniem możemy użyć płyty 10 milimetrowych.
 
Montaż gresów na fasadzie budynku w technologii elewacji wentylowanej to w Polsce stosunkowo nowa i jeszcze mało popularna technika montażu, która za granicą zyskała grono zwolenników, ze względu na wiele pozytywnych aspektów, jakie wynikają z tego sposobu układania okładzin.
 
Korzyści, jakie daje elewacja wentylowana to m.in.

  • ochrona przed działaniem wody,
  • utrzymanie doskonałych parametrów technicznych i estetyki płyt elewacyjnych przez wiele lat,
  • oszczędność energii (latem zapewnia wentylację, zimą zatrzymuje uciekające ciepło),
  • dbałość o ekologię.

To także idealny sposób na renowację fasady. Skąd wynikają te zalety elewacji wentylowanych? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu poniżej.

1. Elewacja wentylowana: efekt komina

Na trwałość i estetykę elewacji ważny wpływ ma odpowiednia cyrkulacja powietrza, którego gęstość maleje wraz ze wzrostem temperatury. Dzięki szczelinom powietrza, tworzonym między płytami montowanymi w technologii elewacji wentylowanej, powietrze porusza się do góry (efekt komina), a jego gęstość maleje.

 

2. Oszczędność energii dzięki wykorzystaniu elewacji wentylowanej

Elewacja wykonana w technologii wentylowanej zapewnia dobrą izolację termiczną. Zmniejsza rozproszenie ciepła w okresach niskich temperatur. Z kolei w gorących powoduje absorpcję ciepła.

 

3. Z troską o zdrowe i bezpieczne otoczenie

Elewacja wentylowa chroni przed powstawaniem mostków termicznych, pomaga rozproszyć wilgotność pojawiającą się od strony ściany. Jednocześnie zapewnia doskonałą izolację akustyczną.

 

4. Elewacja wentylowana to funkcjonalność i estetyka na długie lata

Najlepszym materiałem do montażu w technologii elewacji wentylowanej jest gres porcelanowy z kolekcji Libet Ceramic. Płyty zachowują swój nienaganny wygląd oraz funkcjonalność przez wiele lat. Decydując się na taką elewację, mamy gwarancję, że kolor płyt pozostanie niezmieniony, mimo upływu czasu. Ponadto tego typu powierzchnie nie wchłaniają kurzu i brudu, są mrozo- i plamoodporne, a także nie zmieniają swojego wyglądu pod wpływem wysokiej temperatury oraz działania czynników chemicznych (np. kwaśnych deszczy).

 

5. Ochrona przed działaniem wody

Fasada z gresów porcelanowych wykonana w technologii elewacji wentylowanej zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej i lodu do obiektów budowlanych. W konsekwencji zmniejsza to degenerację ścian budynku. tym samym wpływa pozytywnie na koszty utrzymania.

 

6. Eliminacja mostków termicznych

Mostki termiczne to te części budynku, w którym następuje większe rozproszenie ciepła na skutek oporu cieplnego. W budynkach z tradycyjną elewacją dochodzi do skoncentrowania ciepła w niektórych częściach konstrukcji. Poprzez absorbcję promieni słonecznych (ciepła), zmniejsza się temperatura, ale i zmienia rozkład ciepła przekazywanego nierównomiernie do wnętrza, koncentrując je tylko w niektórych obszarach.
 
Tymczasem w przypadku elewacji wentylowanych promienie słoneczne są częściowo odbijane przez gresy, a częściowo absorbowane, zmieniając się w ciepło. Dodatkowa cyrkulacja powietrza zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury, a ciepło zostaje zatrzymane w warstwie izolacyjnej budynku.

 

Dwa systemy montażu elewacji wentylowanej:

  • z widocznym kotwieniem,
  • z ukrytym kotwieniem.

 

System z widocznym kotwieniem, typ 1:
 
fot.1 System z widocznym kotwieniem, typ 1          fot.2 System z widocznym kotwieniem, typ 1
 

 

System z widocznym kotwieniem, typ 2:
 
fot.1 System z widocznym kotwieniem, typ 2          fot.2 System z widocznym kotwieniem, typ 2
 

System z ukrytymi wspornikami typ 1:

 
fot.1 System z ukrytymi wspornikami typ 1          fot.2 System z widocznym kotwieniem, typ 2

 

 

System z ukrytymi wspornikami Typ 2 – „Walltech A”:
 
fot. 1 System z ukrytymi wspornikami Typ 2 –Walltech A          fot. 2 System z ukrytymi wspornikami Typ 2 – „Walltech A”
 

 

System z ukrytymi wspornikami typ 3 – „Walltech A”:
fot.1 System z ukrytymi wspornikami typ 3 –Walltech A          fot.2 System z ukrytymi wspornikami typ 3 – „Walltech A”


 

 

Korzyści, wynikając z wyboru systemu z ukrytymi kotwieniem:

  • możliwość łączenia różnych wymiarów płyt,
  • możliwość regulacji wspornika,
  • duża elastyczność w tworzeniu aranżacji fasady,
  • nienaganna estetyka i nowoczesny design.

 

Galeria zastosowań

PRODUKTY POWIĄZANE